طراحی لوگو چيست؟

به لوگو یا آرم به نشانه‌هایی گفته می‌شود که دارای علامت باشد؛ به بیان دیگر می‌توان این دو ترکیبی از یکدیگر باشند . طراحی لوگو در واقع برای نشان یا هویت یک سازمان ، شرکت و یا مشاغل‌ها می‌باشد.

امروزه طراحی لوگو و طراحی آرم‌ها بسیار مورد توجه صاحبان مشاغل قرار گرفته است و بسیار از این امر (طراحی لوگو و طراحی آرم) استقبال می‌کنند . مدیران اولین مرحله برای اینکه کسب و کار خود را راه اندازی کنند طراحی لوگو یا طراحی آرم برای مشاغل خود است.

art-and-design

طراحی لوگو حرفه ای = موفقیت برند

شناخت لوگوها
logo (1)

لوگو چیست و نشانه‌هایی که در طراحی لوگو بکار می‌روند چگونه باید مورد استفاده قرار بگیرند؟

در واقع در طراحی لوگو ، نشانه‌ یا سمبل هایی که بکار می‌رود که باید نشان دهنده‌ی کسب و کار فرد باشد .

به عبارت دیگر در رابطه با لوگو می‌توان گفت در هر لوگویی که طراحی می‌شود باید داستان یا فلسفه ای در رابطه با آن کسب و کار وجود داشته باشد .

در طراحی لوگو این نکته را باید در نظر داشت زمانی که لوگویی طراحی می‌شود نباید از لوگو انتظار کار بازاریابی و فروش محصولات را داشت زیرا بسیاری از مدیران پس از طراحی لوگو انتظار دارند آن لوگو حکم یک مدیر فروش کامل را برای آن‌ها داشته باشد .

یکی از اصلی ترین و مهم‌ترین کار طراحی لوگو و یا طراحی آرم این است که مخاطبین آن برند را بشناسند و طرح نماد آن برند همیشه در ذهن همگان باقی بماند . یعنی آرم باید طوری طراحی شود که علاوه بر خاص و زیبا بودن ، افراد هیچ گاه فراموش نکنند .
همین طرح می تواند مشتری را ترغیب به خرید مجدد کند

انواع لوگو ها:

لوگو تایپ

لوگوهای نوشتاری شامل نام شرکت یا برند به گونه ای است که با نوعی فونت منحصر بفرد و به صورت سفارشی طراحی می شوند. به این صورت که در طراحی لوگو تایپ از فونت آماده استفاده نشده و تک تک حروف لوگو به شکلی زیبا و منحصربفرد طراحی می شود و یا با تغییر یک یا چند حرف بصورت خلاقانه مفهومی را می رساند.

لوگو تصویری / آرم

در این نوع لوگو، از نماد یا نشانه تصویری، شکل ها، المان ها و تصاویری که معرف نام، شغل، حرفه و برند مورد نظر است، استفاده میشود. لوگوهای تصویری معمولا برای شرکت ها، سازمان ها و ارگانها استفاده می شوند. این مدل لوگو اگر لوگو اصولی و حرفه ای طراحی شده باشد به راحتی در ذهن بیننده بخاطر سپرده می شود.

لوگو ترکیبی

لوگوهایی که ترکیب تصویر و نوشتار را به همراه دارند لوگوهای ترکیبی نامیده می شوند. در لوگو ترکیبی تصویری به عنوان نماد برند و نوشتار اختصاصی برای نام برند طراحی می شود حتی بسیاری از برند ها در کنار لوگو تصویر و لوگوتایپ، لوگوی ترکیبی هم طراحی میکنند و متناسب با نوع امور تبلیغاتی و گرافیکی از یکی آن ها استفاده می کنند.

اصول کلی طراحی لوگو

اصول کلی که برای یک لوگو تعریف شده عبارت است از:

ساده باشد.

با فرهنگ موضوع همخوانی داشته باشد.

عمر بالای ۱۰ (برخی عمر یک نسل یعنی بین ۳۰ تا ۴۰ سال را ذکر کرده اند) سال داشته باشد.

قابلیت تک رنگ شدن را داشته باشد (امروزه لوگوهایی برای یک محصول یا خدمات از یک شرکت طراحی میشوند که نیازی به قابلیت تک رنگ شدن ندارد، به کاربری لوگو در طولانی مدت توجه کنید!).

قابلیت کوچک شدن در ابعاد ۱ سانتی متر را دارا باشد.

ترجیحا دارای فرم هندسی باشد.

وضوح عوامل مورد استفاده در نظر گرفته شود.

تناسب عوامل مورد استفاده کاملا رعایت شود.

منحصر به فرد باشد!

 

لوگو تصویری (لوگو سمبولیک)

برندهای بسیاری از لوگو تصویری برای هویت بصری خود استفاده کرده اند. مثالهای شناخته شده اش شرکتهای بزرگی مثل اپل، توییتر و … در این روش تصویری که انتخاب میشود تصویری نمادین است. اما چیزی که مهم است، در پس این تصویر باید ارتباطی با خودِ برند نیز پیدا شود تا بتواند در خاطر مخاطب ماندگار شود. 

پس بزرگترین چالش در هنگام تصمیم گیری برای استفاده از یک لوگو تصویری این است که چه تصویری را انتخاب کنید. این تصویر جلوه ی برند و محصول یا خدمات شماست.

اصلِ لوگو، یعنی لوگو تصویری! یک تصویر منحصر به فرد و حرفه ای میشود تجلی برند شما. ولی خب گاهی برخی کسب و کارها این قابلیت برایشان فراهم نیست و باید از سبک های دیگر طراحی لوگو بهره برد.

لوگو انتزاعی

لوگو انتزاعی یک سبک خاص از انواع لوگو در گروه لوگوهای تصویری است. به جای اینکه یک تصویر قابل تشخیص یا نمادین استفاده کنید – مانند یک سیب یا پرنده – یک شکل هندسی انتزاعی نمایانگر تجارت شما خواهد بود. مثل لوگو پپسی و آدیداس.

مانند تمام لوگوهای سمبولیک، لوگوهای انتزاعی نیز برای اغلب بیزنس ها به خوبی جواب میدهند. زیرا یک تصویر واحد متراکم از برند تجاری شما ارائه میدهد. با این تفاوت که لوگوهای انتزاعی به شما امکان می دهند چیز کاملاً منحصر به فرد برای نشان دادن نام تجاری خود ایجاد کنید

لوگو مَسکات

لوگوهای مسکات آن دسته از لوگوهایی هستند که یک کاراکتر را به تصویر میکشند. این کاراکتر اغلب اوقات رنگارنگ، گاهی هم کارتونی و البته همیشه بامزه و جذاب است. این سبک، راه خوبی برای شخصیت دادن به برند و در نتیجه به خاطر سپاری ان است. مثل لوگو KFC.

برای برندهای غدایی، فروشکاههای اسباب بازی یا لوازم کودک و نوجوان سیک مسکات انتخاب خوبی خواهد بود.

لوگوتایپ

در این روش اسم شرکت یا برند با فونتی گرافیکی و متناسب برند، طراحی میشود و به عنوان لوگو استفاده میشود. پس اساس این سبک، تایپوگرافی است. اما معمولا همراه با یک لوگو ایکونیک میتواند لوگو خوبی را تشکیل دهد.

اما یک نوشته ساده با فونتهای آماده ی موجود در نرم افزارها را نمیتوان لوگوتایپ نامید. لوگوتایپ به صورت منحصر به فرد و مختص به برند شما، توسط طراحان حرفه ای در این زمینه طراحی خواهد شد. این سبک علی رغم تصور عموم، اصلا کار ساده و پیش پا افتاده ای نیست و نیازمند ساعتها ایده پردازی است.

 

لوگو مونوگرام

در بخش لوگوهای تایپی، یک نوع دیگری داریم به نام لوگو مونوگرام. در لوگو مونوگرام دیگر از کلِ اسم برند به عنوان لوگو استفاده نمیشود. ممکن است از حرف اول یا حروف اول کلمات نام برند استفاده شود. این روش برای برندهای با اسم طولانی انتخاب خوبی است. مثل لوگوهای عرصه ی مد (Louis Vuitton’s, GUCCI, FENDI, CHANEL)، لوگو مک دونالدز و حتی نمونه ی ایرانی اش لوگو بانک اقتصاد نوین.

این سبک که این روزها بسیار مورد استقبال برندها قرار گرفته است، کاری ساه مینیمال و شیک به شما ارائه میدهد. همچنین اگر با سبکهای تصویری تلفیق شود و ایده پردازی عمیقی در پس خود داشته باشد!

لوگو آمبلِم (emblem)

در این روش اسم شرکت یا برند با فونتی گرافیکی و متناسب برند، طراحی میشود و به عنوان لوگو استفاده میشود. پس اساس این سبک، تایپوگرافی است. اما معمولا همراه با یک لوگو ایکونیک میتواند لوگو خوبی را تشکیل دهد.

اما یک نوشته ساده با فونتهای آماده ی موجود در نرم افزارها را نمیتوان لوگوتایپ نامید. لوگوتایپ به صورت منحصر به فرد و مختص به برند شما، توسط طراحان حرفه ای در این زمینه طراحی خواهد شد. این سبک علی رغم تصور عموم، اصلا کار ساده و پیش پا افتاده ای نیست و نیازمند ساعتها ایده پردازی است.

 

لوگو ترکیبی

گاهی برخی برندها همزمان از لوگوتایپ و لوگو تصویر برای هویت بصری خود استفاده میکنند. این ادغام تصویر و نوشته نیز خلاقیت زیادی میطلبد و بسیار پرطرفدار است و برای کسب و کارهای تازه و ناشناخته توصیه میشود. چرا که همزمان به معرفی اسم برند و نماد تصویری آن میپردازد و به این ترتیب بهتر در ذهن مخاطب میماند.

مزایای طراحی لوگو

ساخت لوگو و داشتن آن می‌تواند مزایای فراوانی را برای یک کسب و کار داشته باشد، از جمله:

  • اولین برداشتی که کاربران دارند مشاهده لوگو است، که مشتریان را به تعامل با نام تجاری شما دعوت می‌کند
  • به شما در ایجاد هویت تجاری کمک می‌کند
  • نمادی به شرکت شما می‌دهد که از طریق آن مردم می‌توانند شما را بهتر به یاد بیاورند
  • شما را از رقبا متمایز می‌کند
  • وفاداری به برند را تقویت می‌کند
عوامل تأثیرگذار در طراحی لوگو

رنگ

رنگ‌ها، به عنوان زیبایی شناختی محسوب می‌شوند. رنگ‌ها اصلی‌ترین پیام رسان لوگو در بیزینس شما هستند و در معرفی لوگو شما به مشتریان بسیار مؤثر هستند، در نتیجه در طراحی لوگو باید به رنگ‌ها اهمیت بیشتری داده شود و سعی کنید رنگ‌های لوگو را هوشمندانه‌تر انتخاب کنید.

پالت رنگ آرم یا همان لوگو شما می‌تواند از یک رنگ یا چندین رنگ تشکیل شود.

تایپوگرافی

اکثر مشتریان طراحی لوگو ، تایپوگرافی را به عنوان یک فونت در نظر می‌گیرند، اما تایپوگرافی شامل حروفی است که در یک آرم مشاهده می‌کنید و به نوعی با طراحی سازگار طراحی شدند.

تصویر یا نماد در طراحی لوگو

یک تصویر در طراحی لوگو می‌تواند از ساده‌ترین المان ها گرفته تا نمایش دقیق یک تصویر انتزاعی و یا تصویر در لوگو که به صورت یک نماد باشد، نمادی که بیانگر محصولات و یا خدماتی که به مشتریان ارائه می‌دهید.

اگر تصمیم دارید با یک تصویر یا نمادی، لوگوی خود را طراحی کنید، به یاد داشته باشید که بسته به محل قرارگیری لوگوی شما در صفحه سایت، احتمالاً تغییر اندازه خواهد داد. سعی کنید از لوگویی استفاده کنید که به نظر واضح و مقیاس‌پذیر باشد.

تگ لاین

تگ لاین در زیر یک آرم یا نماد قرار دارد. یک برچسبی است که شامل یک جمله یا عبارت واضح است که برای مخاطبان شما یا روشن کردن آنچه شرکت شما انجام می‌دهد، طراحی شده است.

لوگوها لزوماً نباید با یک عنوان همراه باشند، اما اگر مثلاً تصویر آرم شما به تنهایی تفسیری انتزاعی از مفهوم هارمونی باشد، باید مورد توجه قرار گیرد، اگرچه ممکن است ارزش‌های شما را بیان کند، اما در واقع به شما نمی‌گوید مشتریان در مورد کسب و کار شما چه فکری می‌کنند.

پکیج های طراحی لوگو بالیز
(نیمه اول سال 1401)
اهمیت طراحی لوگو
  • طراحی لوگو از مهمترین بخش های یک کسب و کار چه شخصی و یا چه شرکتی است. یک لوگوی خوب باعث جان بخشیدن به کسب و کار شما می شود.
  • یک لوگو می تواند، چندین سال کار دیجیتال مارکتینگ کسب و کار را جلو بیاندازد. بله دقیقا اهمیت لوگو به همین میزان است.  لوگو ها شرکت های معروف همچون اپل، گوگل ، آمازون و … نشانگر این موضوع است.
  • لوگو باعث تاثیر دو چندان کسب و کار شما در ذهن مخاطب می شود. بسیاری نام را فراموشی می کنند اما با دیدن یک لوگو ان را برای چندین سال به ذهن می سپارند.

به هر حال با شروع یک کسب و کار داشتن یک لوگو الزامی است. شما می توانید همینک با همکاران ما در ایران وبر تماس گرفته و از مشاوره رایگان بخش دیجیتال مارکتینگ برای شروع کسب و کار و همچنین از بخش طراحی لوگو، برای طراحی لوگو مناسب کسب و کار خود ببرید.

برخی از نمونه کارهای طراحی لوگو بالیز

جهت مشاوره طراحی لوگو کسب و کارتان فرم زیر را تکمیل نمایید